Nasz plan zakładał zapalenie zniczy na
- pomniku Jana Karola Kisielnickiego i Ludwiki Zagajewskiej, jego małżonki. Trzej ich synowie Ignacy, Włodzimierz i Stanisław byli spadkobiercami majątku w Zielonej. Ignacy i Włodzimierz brali czynny udział w powstaniu listopadowym, za co został im częściowo skonfiskowany majątek. Obaj byli odznaczeni krzyżem Virtuti Militari. Włodzimierz i Stanisław należeli do stronnictwa "Białych" i w powstaniu styczniowym nie brali czynnego udziału. Nie przeciwstawiali się jednak powstaniu. Na dworze Kisielnickich leczył się po ranach odniesionych w jednej z potyczek Józef Szumski ojciec Marii Dąbrowskiej, znanej polskiej pisarki.
- kolejnym miejscem upamiętnienia miał być pomnik Teofila Szumskiego, dziadka pisarki, który znajduje się na nowym cmentarzu. Ze wspomnień Józefa Szumskiego : "Majątek nam zabrali, ojca wywieźli, matka pojechała za nim." Jak widać represje carskie nie omijały nikogo.
Wybierzemy się tam w innym terminie, ponieważ przeszkodził nam deszcz.
- na cmentarzu w Zielonej jest też pomnik ofiary terroru Franciszka Sobiecha zamordowanego na Kalkówce przez Niemców 17 stycznia 1945 roku, za to że chciał pomścić brata.
- na starym cmentarzu w Zielonej ma się znajdować według historyka regionalnego Mariana Przedpełskiego grób ok. 60 powstańców styczniowych. Według Przedpełskiego kroniki kościoła w Zielonej wspominają o takim fakcie. Mówią o tym także niektórzy mieszkańcy tej wsi. Grób miał być oznaczony dużym brązowym kamieniem. Jednak po kamieniu nie ma śladu. Razem z uczniami i nauczycielką szukaliśmy tego miejsca i... nic. Okazało się, że kilka lat temu brązowy głaz leżał przy głównej alejce cmentarza wśród drzew, których już również nie ma.
Uczniowie zapalili znicze na grobach wymienionych powyżej oraz na tych, które wyglądały na opuszczone. Niech te światełka zapalone przez dzieci będą źródłem pamięci dla nas o tych, którzy zginęli za Ojczyznę.
Więcej wiadomości o rodzinie Szumskich znajdziecie
tu: https://bibliotekazielona2.blogspot.com/2017/03/lisice-nowe-informacje-zwiazane-z.html
Oto kilka zdjęć z naszej wędrówki.
Pamięci tych, którzy walczyli o Polskę i ginęli za nią.
Oto kilka zdjęć z naszej wędrówki.
Stary cmentarz w Zielonej, gdzieś tu miał znajdować się kamień upamiętniający poległych powstańców. |
Pomnik Teofila Szumskiego, nowy cmentarz w Zielonej |
Stary cmentarz w Zielonej |
Luigi Navone to włoski oficer, który walczył w powstaniu styczniowym po stronie polskiej. Samuel Posner zginął w bitwie pod Rozwozinem 3.VII. 1863 roku |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz