Archiwum bloga

czwartek, 31 marca 2011

Historia biblioteki w Zielonej.


     
    
 

          Gromadzka Biblioteka Publiczna.                                 

W związku z ustawą z dnia 24 września 1954 roku o reformie podziału administracyjnego wsi i powołania gromadzkich rad narodowych, nastąpiła reforma w sieci bibliotecznej. Jednocześnie w nowo powstałej Gromadzkiej Rady Narodowej została otwarta w dniu 1 kwietnia 1955 Gromadzka Biblioteka  Publiczna w Zielonej. Otwarcie biblioteki było uroczyste, a więc: przemówienia, spotkanie z władzami, występy artystyczne. W trakcie trwania tej imprezy przecięto wstęgi, a więc otwarcia biblioteki dokonał Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej Leon Kos
. Początkowo biblioteka mieściła się w ciasnym pokoiku. Wyposażenia (księgozbioru i sprzętu) dostarczyła Powiatowa Biblioteka w Mławie będąc głównym organizatorem placówki. Kierownikiem została Teresa Wypych.
 Pracując na zasadzie ryczałtu (biblioteka czynna była dwa razy w tygodniu od 15.00 do 19.00).
Z dniem 1 stycznia 1956 roku biblioteka przechodzi do nowo powstałego Żuromin, podlegając władzom Powiatowej Biblioteki w Żurominie. Wraz ze wzrostem księgozbioru wzrasta również czytelnictwo, biblioteka pozyskuje nowych czytelników i powstają nowe punkty biblioteczne.

W dniu 12 kwietnia 1963 roku wybucha pożar w budynku biblioteki. W wyniku pożaru zostało zniszczone 86 książek i nastąpiła przerwa w pracy biblioteki, która otrzymała nowy lokal o większej powierzchni w prywatnym budynku. Z dniem 1 stycznia 1964 roku biblioteka otrzymuje etat i odtąd czynna jest codziennie od godziny 12.00 do 19.00. Wkrótce przenosi się do nowego lokalu w budynku byłej szkoły podstawowej. 

W wyniku tej zmiany rozwinęła się praca kulturalno-oświatowa, a placówka staje się 
współorganizatorem spotkań autorskich. M.in. odbyło się spotkanie z W. Burkiem, R. Juszkiewiczem i A. Bobrukiem. Jedną z największych imprez zorganizowanych przez bibliotekę była "Niedziela na wsi", która odbyła się w Dniach Oświaty Książki i Prasy w 1969 roku.
Stałe formy propagandy czytelnictwa to konkursy i quizy. Odbywały się też lekcje biblioteczne. Dodatkowe fundusze na rozwój czytelnictwa biblioteka uzyskiwała od Gromadzkiej Rady Narodowej. Stan czytelnictwa 1972 roku wyniósł
24,4%. 


                                               
Fragment wnętrza biblioteki (podczas wypożyczania) z roku 1980.

    
Funkcjonowanie Filii Bibliotecznej w Zielonej
Z dniem 1 stycznia 1973 roku w wyniku zmian podziału administracyjnego wsi biblioteka otrzymuje nazwę Filii Bibliotecznej i wchodzi w skład Gminy Żuromin. W 1974 roku na żądnie mieszkańców wsi Zielona zostaje włączona do Gminy Kuczbork. 24 listopada 1973 roku w bibliotece odbyło się spotkanie z Bogdanem Drozdowskim. Było na nim obecnych 60 osób.
W dniach 25 sierpnia do 5 września 1978 roku biblioteka została przeniesiona do nowego pomieszczenia w Domu Strażaka, zbudowanego czynem mieszkańców wsi i pomocy państwa. W budynku tym mieści się do dnia dzisiejszego. 

      Konkursy biblioteczne w latach 1979-1989.

W związku z trwającym 1979 roku Międzynarodowym Rokiem Dziecka w bibliotece propagowany był konkurs czytelniczy "Z książką za Pan Brat", w eliminacjach wzięło udział dziesięcioro dzieci. W latach osiemdziesiątych biblioteka była popularyzatorem wiedzy o Polsce i Ziemi Ciechanowskiej, odbywały się tu spotkania z pisarzami m.in. był tu Michał Rusinek i Jerzy Bronisławski. Natomiast dzieciom w długie zimowe  wieczory umilały czas spotkania z baśnią, wyświetlanie filmów i pogadanki o książce.
 
1 stycznia 2000 roku na zasłużoną emeryturę odeszła dotychczasowa ceniona bibliotekarka pani Teresa Wypych. Jej miejsce objęła pani Renata Pogorzelska.
  Do biblioteki zakupiono elektroniczną maszynę do pisania, został tu też
podłączony telefon. 

     Praca kulturalno-oświatowa w latach 2000 – 2010

  Organizowano konkursy, wieczory poetyckie, lekcje biblioteczne i inne formy pracy z czytelnikiem. W maju
2003 roku zorganizowany został konkurs pod patronatem Biblioteki Powiatowej w Żurominie, którego pierwszy etap odbył się w filii w Zielonej. Był to konkurs pod tytułem "Historia i dzień dzisiejszy powiatu żuromińskiego". W tym etapie brało udział 12 osób. Do drugiego etapu zakwalifikowali się Milena Ćmiel i Hubert Kisielewski. Wśród 12 osób biorących udział rozdano nagrody książkowe. Konkurs miał na celu zapoznanie uczniów klas 5 z historią ich okolic i informacją o bieżących sprawach i życiu powiatu oraz sąsiednich gmin.
   1 września
2003 roku odbył się finał konkursu pt. "Czytamy i opowiadamy książki" który trwał 5 miesięcy. Brało w nich udział 18 dzieci, z których 6 najlepszych zostało nagrodzonych. Byli to Hubert Kisielewski, Ewelina Dziurkowska, Sylwia Czarnecka, Mateusz Dziurkowski, Małgorzata Małkowska oraz Klaudia Ulaszewska.
   W grudniu
2003 roku w naszej bibliotece miał miejsce wieczorek poetycki promujący tomik poezji regionalnej poetki pani  pani Teresy Dwórznik-Romańskiej pt."A kiedy". Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem sylwetki poetki i omówieniem jej twórczości dotyczącej głównie tajemnicy istnienia, ponieważ jak twierdzi pani Teresa "Jesteśmy tylko prochem we wszechświecie".
   Rok
2004 zaznaczył się w bibliotece konkursem na najlepszy ekslibris biblioteczny. Bibliotekę w Zielonej reprezentowali w powiecie: Ola Kisielewska (wyróżniona) i Aleksander Maruszczenko, którego praca zajęła drugie miejsce.
                         
  W
2008 roku odbyło się spotkanie poetyckie z poetą i dziennikarzem panem Stefanem Żaglem z Ciechanowa. Przedstawiono jego utwory pt. "Pozdrawiam cię moje Krzczonowo, "Źródło wody żywej" i "Modlitewnik królowej Anny". Wszyscy bawili się doskonale, słuchając zabawnych limeryków i anegdot. Pan Żagiel stał się ofiarodawcą nagród dla konkursu czytelniczego.
  Zarówno pan Żagiel jaki i pani
Dwórznik-Romańska zgodzili się nieodpłatnie wziąć udział w spotkaniach bibliotecznych. Należą im się za to podziękowania.
  Grudzień 2010 roku stały się symbolem świąt, słodkich upominków z wróżbą w bibliotece. Każdy mały czytelnik był obdarowywany przez biblioteczną śnieżynkę wróżbą i słodkim "co-nie-co". Recytowano wierszyki. 

                         
Program "Ikonka"

   W ramach unijnego programu "Ikonka" w 2005 roku biblioteka otrzymała trzy komputery, które podłączono do internetu. Opłatę internetową placówka uiszcza ze środków własnych. Wszyscy chętni mogą korzystać z internetu nieodpłatnie. Jest to duża zmiana w funkcjonowaniu biblioteki.  


                                 
 

  
  
Wnętrze biblioteki w Zielonej - rok 2008

                        Praca kulturalno- oświatowa w latach 2010 - 2012

W roku 2010 zaczęto prowadzić blog biblioteczny, gdzie zamieszczono wszystkie informacje dotyczące zarówno imprez i spotkań bibliotecznych, jak i zbierane od pewnego czasu dane dotyczące historii wsi Zielona i okolic oraz związków tych miejsc z Marią Dąbrowską i jej rodzicami.

4.04.2011 roku w związku z tym odwiedziły nas przedstawicielki Oddziału Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Wizyta dotyczyła ojca Marii Dąbrowskiej Józefa Szumskiego, który tutaj się urodził.

W 2012 roku nawiązali z nami kontakt poprzez blog biblioteczny panowie Madalińscy, którzy są potomkami rodziny Kisielnickich – budowniczych i mieszkańców pałacu w Zielonej. Podczas odwiedzin w naszej bibliotece 20.07.2012 roku podarowali nam genealogię rodziny Kisielnickich i rodzin z nimi spokrewnionych. Nastąpiła też wymiana informacji dotyczących historii wsi i pałacu.

Organizowano także w bibliotece lekcje biblioteczne i prowadzono akcję pt. „Cała Polska czyta dzieciom”. Na razie odbyło się 5 takich spotkań. W bibliotece działa Klub Przyjaciół Biblioteki, którego uczestnicy angażują się w prace biblioteki ( udostępniają stare fotografie związane z Zieloną, pomocni są w poszukiwaniu ciekawostek historycznych i in.). Spotkania Koła Przyjaciół odbywają się raz na miesiąc, lub częściej, gdy wymaga tego potrzeba.
W 2012 roku przeprowadzony był konkurs pod patronatem GBS w Kuczborku na najpiękniejsza kartkę bożonarodzeniową. Nagrody wręczałyśmy w szkole podstawowej. Takie konkursy organizowano na mniejszą skalę co roku.

Od dwóch lat jest u nas obecna w okresie Świąt Bożego Narodzenia biblioteczna Śnieżynka- Mikołajka, która najlepszym czytelnikom wręcza słodkości.

                                                   Stan czytelnictwa i ilość woluminów na 2012 rok   
                   
Filia biblioteczna w Zielonej posiada 11255 woluminów. W 2012 roku zakupionych zostało tutaj 135 książek. Zarejestrowano 353 czytelników aktywnie wypożyczających książki i 5252 wypożyczeń. Biblioteka prenumeruje 3 tytuły czasopism.
                                                       Dni pracy w bibliotece:
Poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek  -  9 – 17
Środa                                                             -   8 - 16




                 


 

Brak komentarzy: