Autorstwa anonim - CBN Polona, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58592525
biskup Henryk Piotr Kossowski
''Korespondent Płocki" z 1885 roku wspomina o wizycie biskupa Henryka Piotra Kossowskiego w Zielonej, który w maju 1885 roku miał wizytować kościół i dokonać sakramentu bierzmowania. Autor artykułu pisze: ,, Lud tu licznie zebrany oczekiwał na przybycie tego ważnego gościa, jak wszędzie podając chleb i sól, cisnął się aby zobaczyć biskupa, a inni będąc w oddaleniu na drzewa wchodzili." Wejście na cmentarz starannie udekorowano kwiatami i zielonymi gałązkami. Na bramie umieszczono zaś napisy: ,, Ecce Sacerdos magnus" ( oto wielki kapłan) i ,,Laudetur Jezus Christus" ( chwalcie Jezusa Chrystusa). Dalej cytując autora czytamy: ,, Tym wszystkim zajmowali się kolatorzy, którzy swe usługi, mimo smutku, jaki mieli w domu z powodu choroby ofiarowali Pasterzowi, otaczając czcią najdostojniejszego gościa. J.Eks. odwiedził chorą kolatorkę i ochrzcił jej dziecię. Do bierzmowania przystąpiło 1857 osób."
Proboszczem
kościoła w Zielonej był wtedy ks. Adrian Gadomski z zakonu
bernardyńskiego. Wyremontował on ówczesny drewniany kościół, zbudował
murowaną dzwonnicę, a zakrystia została zaopatrzona szatami kościelnymi i
innymi przyborami. To on zbudował drewniany dom do kościelnych potrzeb.
Założył też nowy cmentarz, "który murem opasał", "cytując fragment z
książki Stanisława Gajewskiego pt."Dzieciństwo i szkolne lata"
:"cmentarz stary, odwieczny, przyzwoitym opatrzeniem od profanacji
zabezpieczył". Po jego śmierci (zmarł w wieku 52 lat) w 1887 roku pochowano
go na miejscowym cmentarzu. Wynika z tego opisu, iż ks. Adrian Gadomski
był dobrym administratorem w swojej parafii.
Kolatorami
kościołów byli najczęściej miejscowi ziemianie. Do niedawna nie było wiadomo, kto w tym czasie
był w posiadaniu dóbr w Zielonej. Obecnie na podstawie akt urodzeń wiadomo, że była to w dalszym ciągu rodzina Kisielnickich, a konkretnie synowie Włodzimierza Kisielnickiego Zygmunt i Ludwik z żonami. Chorą kolatorką, o której wspominał "Korespondent płocki" była Julia Kisielnicka z domu Sonnenberg, która 5 maja urodziła syna Ryszarda Witolda. Właśnie jego ochrzcił biskup podczas wizytacji w maju 1885 roku.
Kolator- fundator kościoła
Biskup Kossowski był biskupem pomocniczym w diecezji płockiej w latach 1885-89. Bardzo dobrze wykształcony, władający świetnie 6 językami - przetłumaczył 20 dzieł religijnych, a także dokonał korekty przekładu Biblii Jakuba Wujka. Założył i współredagował Encyklopedię kościelną, publikował teksty w prasie katolickiej. Zgromadził także księgozbiór liczący ponad 4 tys. woluminów, który przekazał włocławskiemu seminarium duchownemu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz