Archiwum bloga

czwartek, 5 czerwca 2014

Warsztaty fotograficzne - Izba Pamięci w Zielonej




Już myślałam, że nasza wycieczka do Izby Pamięci w Zielonej odbędzie się w dwuosobowym składzie, czyli pani fotograf i ja, a to z powodu deszczu, który bezlitośnie padał tego dnia i nie dawał wielkiej nadziei na pełny skład uczestników warsztatów. Jednak zostałam bardzo mile  zaskoczona, bo młodzież widocznie lubi taką mroczno - deszczowa pogodę i dopisali niemal wszyscy.
Maszerowaliśmy chronieni parasolami, omijając naprawdę spore kałuże .

Już na miejscu, wygodnie rozlokowani , mogliśmy wysłuchać krótkiej lekcji historii na temat Zielonej , ZSP w Zielonej i Izby Pamięci. Pan Kramkowski w krótkim rysie historycznym naświetlił nam początki istnienia wsi skupiając się na dwóch rodach, które miały wpływ na nią : Świnków- Zielińskich i Kisielnickich. Bardziej szczegółowo opisał  Izbę Pamięci i zebrane w niej eksponaty.

Izba Pamięci mieści się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Batalionów Chłopskich w Zielonej. Dyrektorem placówki jest pan Ireneusz Kramkowski, który jest także organizatorem i opiekunem szkolnego muzeum. Wspólnie z młodzieżą zbiera, kataloguje i konserwuje zabytki minionych lat, uczy także młodzież szacunku i dumy z naszej wspólnej historii.

Ekspozycja w Izbie Pamięci przedstawia losy Północnego Mazowsza na tle losów narodu polskiego w latach 39-89. Znajduje się tu także urna z ziemią z miejsc walk i męczeństwa żołnierzy chłopskiego wojska na Północnym Mazowszu. 

Można tam też zobaczyć liczne dokumenty, odznaczenia, ordery, zabytki kultury materialnej, starodruki, rzeźby. Wystawa narzędzi używanych kiedyś w gospodarstwie domowym, starych maszyn do pisania i innych ciekawostek zasługują także na szczególną uwagę. Niektóre eksponaty w muzeum pochodzą nawet z XVIII wieku.

Niewielka część ekspozycji  poświęcona jest także żołnierzom wyklętym - AK.

Takie miejsca mają swoją atmosferę  i nie ukrywam, że z niecierpliwością czekałam na możliwość bycia tam, obejrzenia i sfotografowania tego pomnika minionych lat .
Tutaj bardziej, niż w innym muzeum czuje się związki z przedmiotami należącymi kiedyś do ludzi, którzy żyli na tych terenach z tej prostej przyczyny, iż są to często nasi krewni, lub znajomi i sąsiedzi dziadków, lub pradziadków.

Izba Pamięci jest więc kolejnym ciekawym, wartym uwiecznienia w naszym przewodniku miejscem w Zielonej i idealnie współgra z tematem projektu pt. "Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu".


Spotkanie było organizowane w ramach programu grantowego "Aktywna Biblioteka".


Pan Ireneusz Kramkowski  - dyrektor szkoły podczas zapoznawania nas ze zbiorami muzeum






Pan Ireneusz Kramkowski podczas zapoznawania nas  z ekspozycją


Twórca i dowódca BCH Franciszek Kamiński


Fragment większej całości - żołnierze BCH z Zielonej i okolic
fot. Karolina Filip




fot. Karolina Filip


Młodzież podczas fotografowania
Na koniec biblioteka otrzymała od pana Kramkowskiego książkę jego autorstwa pt. "Historia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Batalionów Chłopskich w Zielonej".





Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Brak komentarzy: