Archiwum bloga

sobota, 21 czerwca 2014

Pałac w Zielonej - warsztaty fotograficzne połączone z poznawaniem historii Zielonej

W ramach projektu grantowego pt. "Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu" organizowanego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek , finansowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce , 18 czerwca odbyły się warsztaty fotograficzne w pałacu i parku  w Zielonej.

 Celem kolejnych podczas tego projektu warsztatów była nauka fotografowania architektury i plenerów, a także poznawania zabytków i historii naszej małej ojczyzny.

Właścicielem pałacu jest prawnik i producent filmowy pan Krzysztof Grędziński. To właśnie dzięki niemu pałac nie podzielił smutnego losu wielu polskich dworów, lecz wyremontowany nabrał blasku i życia.

Pałac w Zielonej powstał w XIX wieku, zbudowany został przez rodzinę Kisielnickich. Wcześniej istniał tutaj modrzewiowy dwór, własność rodziny Zielińskich. 

W 1843 roku pisarka i emancypantka Narcyza Żmichowska ( autorka słynnej "Poganki") pisała w liście do przyjaciółki  tak o ówczesnym właścicielu  dworu : 

"Pan Włodzimierz Kisielnicki jest sławnym na całe województwo gospodarzem, jest członkiem korespondentem Towarzystwa Rolniczego, zasiada w obywatelskiej delegacyi, lustrującej w razie potrzeby stosunki panów z włościanami i kilka jeszcze godności piastuje."

 Narcyza Żmichowska często bywała w Zielonej u Anny Kisielnickiej, żony Włodzimierza Kisielnickiego, stąd też wzięła się  bogata korespondencja między obiema paniami. Włodzimierz Kisielnicki  był przedstawicielem polskiego pozytywizmu i prekursorem nowoczesnego rolnictwa.

 Z pałacem i dobrami w Zielonej wiąże się także osoba ojca znanej pisarki Marii Dąbrowskiej, który urodził się w Zielonej i pracował na tych terenach, jako zarządca majątku.

Obecny właściciel , jako producent filmowy jest także znanym człowiekiem, ze środowiskiem aktorskim związana była też Janina Wolska, która wraz z mężem zakupiła dobra w Zielonej w 1913 roku. Jej ojcem był aktor dramatyczny Wolski.

Sięgając głębiej w historię, stąd pochodził także Adam Świnka poeta polsko-łaciński ,sekretarz króla Władysława Jagiełły. Adam Świnka jest głównym bohaterem powieści Bunscha " O Zawiszy Czarnym opowieść".

Tyle w dużym skrócie o historii pałacu i znanych osobach związanych z tym miejscem. Oprócz historii ważnym elementem warsztatów były próby fotografowania pałacu i parku. Oto próbki wysiłków naszych uczestników.

Spotkanie zorganizowane było przez Filię biblioteczną w Zielonej w ramach konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka".
















Staw pałacowy

Budynki gospodarcze.










Pan Krzysztof Grędziński, prawnik i producent filmowy, właściciel palacu w Zielonej.


W tle budynek starej gorzelni.



Fotograf prowadzący warsztaty- Sylwia Dąbrowska
Koordynator projektu              - Renata Pogorzelska
Pomoc organizacyjna               - Agnieszka Jasińska



Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Brak komentarzy: