Na sobotnim spotkaniu DKK dyskutowaliśmy na temat książki Michaela Houellebecqa pt. "Uległość". Powieść ta znalazła się na pierwszym miejscu bestsellerów we Francji i Niemczech. Autor w "Uległości" nakreśla wizję przyszłości, która dla wielu jest nie do zaakceptowania. Zostaje wprowadzony szariat. Głównym bohaterem jest Francois, wykładowca akademicki. Rozczarowany dotychczasowym życiem staje przed wyborem pozostania ateistą lub przejścia na islam. Okazuje się, że islam nie jest zły, a przestępczość spada i zmniejsza się bezrobocie. Kobiety cały czas spędzają w domu troszcząc się o rodzinę. czegóż więcej trzeba dla mężczyzny, który teraz więcej zarabia, czuje się bezpieczniejszy, a w domu czeka na niego kochająca żona i ciepły obiad na stole.
My, ludzie żyjący w świecie konsumpcji totalnej, w której nawet religia i miłość stają się towarem, jesteśmy pogodzenie ze swoim marnym losem. Houellebecq wskazuje jedno z możliwych rozwiązań tego stanu - islam. Książka skłania do głębokiej refleksji, jest polityczna i egzystencjalna. Zdecydowanie polecamy ją czytelnikom wyrobionym, którzy lubią literaturę wyższych lotów.
Pierwszy raz mogliśmy dzielić się opiniami o książce z naszą nową uczestniczką DKK, która bez większych problemów, jedynie na podstawie ulubionej książki, odgadła kryjącą się za nią osobę. Takie miała zadanie wchodząc w nasze szeregi. Powiedzenie "pokaż mi, co czytasz, a powiem ci kim jesteś" okazało się prawdziwe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz