Akcja książki, o której dyskutowaliśmy na dzisiejszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przeniosła nas na okupowane przez Niemców w czasie II wojny światowej ulice Paryża.
Utalentowany architekt Lucien mieszka w tym mieście, ma żonę oraz kochankę, która zauroczyła go przede wszystkim urodą. Sam Lucien jest ateistą, a los prześladowanych, mordowanych Żydów nie robi na nim żadnego wrażenia.
W pewnym momencie pewien francuski milioner proponuje mu wykonanie skrytek dla ukrywanych Żydów, za które oferuje dużą sumę pieniędzy. Chociaż Lucien obawia się represji ze strony Niemców, przeważa w nim jednak chęć zdobycia łatwego zarobku. Powoli zmienia się też stosunek bohatera do Żydów, dostrzega w nich ludzi, którzy potrzebują pomocy, a on musi im tę pomoc zapewnić. Niemcy są jednak coraz bliżej znalezienia tajemniczego architekta...
Książkę zdecydowanie polecamy, koniecznie ją przeczytajcie.
Na naszym spotkaniu czytaliśmy także wybrane fragmenty powieści, by na chwilę poczuć paryską atmosferę wykreowaną przez autora. I chociaż petunie to kwiaty naturalnie rosnące w Brazylii i Argentynie, tutaj miały wprowadzać specjalny nastrój związany z Paryżem.
Pod koniec spotkania z wizytą był u nas pan Stefan Żagiel, dziennikarz Tygodnika Ciechanowskiego.
Zabrakło tylko naszej koleżanki Marysi Malik, miejmy jednak nadzieję, że kolejnym razem będzie mogła podzielić się z nami wrażeniami czytelniczymi. Pozdrawiamy Cię Marysiu!
Oto kilka zdjęć z naszego spotkania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz