W roku 1922 istniały już straże w Zielonej, Kuczborku, Chojnowie, Osówce i Krzywkach-Bratkach.
Aby dofinansować i usprawnić działalność straży pożarnych w powiecie mławskim, na zebraniu Zjazdu Przedstawicieli Straży Pożarnych tj. 17 stycznia, 1922 roku w Mławie, ustalono szereg postulatów. Jednym z nich było przymusowe opodatkowanie właścicieli zabudowań. Sporo miejsca poświęcono także dostawie koni do wozów strażackich przez gminy i in.
W zebraniu wzięli udział m. in. przedstawiciele Straży w Zielonej: Wacław Tabaczkiewicz i Teofil Poturski, Weiss i Zygmunt Felczak ze Straży w Kuczborku, Biernacki i Dworznik ze Straży w Chojnowie, Romanowski i Kafarski ze Straży w Osówce oraz Marian Nadratowski ze Straży w Krzywkach-Bratkach gmina Zielona. Okazuje się, że najlepiej rozwinięta sieć Straży Pożarnych posiadała gmina Zielona, działało tu ich 5 .
Nowo powstałe straże, np. w Gościszce otrzymały w 1922 roku po 250 000 mk na zakup sikawek, którym to zakupem zajął się Odział Związku Floriańskiego w Mławie. Starym strażom m. in. w Kuczborku, Zielonej i Chojnowie przydzielono subwencję w wysokości 75 000 mk ( Zielona i Kuczbork) oraz 50 000 mk pozostałe. Wszystko to dzięki Komisji Pożarniczej powołanej przez Sejmik Powiatowy w Mławie , która na posiedzeniu w lipcu 1922 roku dokonała podziału funduszu przeznaczonego w budżecie Sejmiku na cele pożarnicze.
1 komentarz:
Straż Pożarna w Zielonej
Prześlij komentarz