Projekt trwał od maja do września i miał na celu przybliżenie młodzieży historii ich miejscowości, ze szczególnym zwróceniem uwagi na znane osoby związane z Zieloną, zabytki i instytucje kultury.
Odwiedziliśmy pałac w Zielonej wraz z parkiem i gorzelnią, Klub seniora i "Zielenianki", Izbę Pamięci w Zielonej, kościół w Zielonej i obejrzeliśmy XIX - wieczne groby dawnych właścicieli wsi.
Głównym trzonem projektu były warsztaty fotograficzne prowadzone przez panią Sylwię Dąbrowską - fotografa. Warsztaty miały być sposobem na rozbudzenie pasji fotografowania, uwrażliwienia na piękno otaczającego świata i lepszego poznania swojej Małej Ojczyzny. Warsztaty fotograficzne zakończyły się konkursem na najpiękniejszą fotografię Zielonej.
Jednocześnie prowadziliśmy zbiórkę starych zdjęć dotyczących naszej wsi i okolic, organizowane były także lekcje historii Zielonej oraz spotkania z twórcami ludowymi, w tym z panią Teresa Dwórznik- Romańską - regionalną poetką i pisarką oraz miejscowym zespołem pań -"Zielenianki".
Biblioteka nawiązała także współpracę, (bądź taka współpracę kontynuowała) z potomkami rodzin mieszkających niegdyś w Zielonej, dawnymi właścicielami pałacu i okolicznych dóbr, jak: pan Juliusz Madaliński, pani Maria Trzaskowska, pan Zenon Purzycki, pan Lucjan Lorkowski oraz pan Edouard Trzcinski.
Dzięki tym osobom uzyskaliśmy cenne informacje na temat przeszłości tych stron i fotografie przedstawiające Zieloną - wczoraj.
Aby pozostała jakaś pamiątka tych działań, powstało 6 albumów przewodników po Zielonej, które zawierają krótki zarys historii wsi oraz najpiękniejsze fotografie z warsztatów fotograficznych z uwzględnieniem starych zdjęć.
Młodzież biorąca udział w warsztatach nadesłała także swoje prace fotograficzne na konkurs fotograficzny dotyczący Zielonej. Nagrody otrzymali autorzy najciekawszych z nich. Były to słuchawki i sportowe plecaki.
Nagrody:
I miejsce Daria Zalewska
II miejsce Katarzyna Piotrowicz
II miejsce Marta Piotrowicz
III miejsce Gabrysia Goszczyńska
\Wyróżnienia:
-Karolina Filip
-Aleksandra Kujawa
Zakończenie projektu objęło również wystawę fotografii wykonanych podczas warsztatów oraz starych zdjęć i dokumentów związanych z Zieloną. Można także było obejrzeć zdjęcia konkursowe.
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz