Archiwum bloga

czwartek, 18 września 2014

"Listy" Narcyzy Żmichowskiej - "Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu"


W ostatnim czasie nasza biblioteka otrzymała dwa tomy "Listów" Narcyzy Żmichowskiej. Nadesłał je pan Juliusz Madaliński, miłośnik historii naszej miejscowości i autor "Genealogii rodziny Zalewskich oraz spokrewnionych rodzin Kisielnickich i Żmichowskich", którą również dysponuje biblioteka.
Narcyza Żmichowska była bliską przyjaciółką Anny Kisielnickiej, żony właściciela dóbr w Zielonej i pałacu w Zielonej w XIX wieku i często tu bywała. Pisarka była uważana za jedną z prekursorek feminizmu w Polsce. Jej listy pisane m. in. do Anny Kisielnickiej stanowią cenną i jedyną  lekturę na mówiącą o codziennym życiu Kisielnickich z ówczesnej Zielonej.
Ten dar znakomicie się wpisuje w projekt pt."Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu", podczas którego staramy się odkryć historię miejscowości, gromadzić fotografie, dokumenty i inne pamiątki mówiące o dawnych jej mieszkańcach.
Bardzo dziękuję panu Juliuszowi za ten piękny i niespodziewany gest w naszym kierunku. Ponieważ jednak jest on potomkiem rodziny Kisielnickich z Zielonej, jest to też jakby dalszy ciąg obecności jego przodków w naszych stronach.



Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Brak komentarzy: