Archiwum bloga

poniedziałek, 19 maja 2014

Miecz z Zielonej

W latach 80. na dawnej posesji Państwa Ejników, podczas kopania fundamentów domu, odnaleziono  średniowieczny miecz rycerski w dobrym stanie z ok. XV wieku. Cenne znalezisko  pan Artur Ejnik przekazał Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie i tam do dziś można go obejrzeć.

Grupa osób kontynuowała poszukiwania w miejscu, gdzie znaleziono ów miecz, jednak  szybko zaprzestano ich z powodu wysokiej powierzchni wód gruntowych . Wiadomo tylko, że obok miecza mogły znajdować się inne artefakty.
Miecze  najczęściej znajdowano w miejscach dawnych bitew, albo nad brzegami rzek,w miejscach brodów. 
Rękojeści  mieczy miały drewniane okładziny i były owinięte skórą. Głownia miecza była pusta, natomiast okładzina była przymocowana do metalu za pomocą kleju lub rzemienia.

Warto wspomnieć o zwyczaju związanym z pochówkiem człowieka stanu rycerskiego. Byli oni chowani z rynsztunkiem, na przykład  z mieczem, czy częścią zbroi.

 Miecze były cenne, więc takie znalezisko, to ciekawostka historyczna. 


Miecz był w wiekach średnich przedmiotem szczególnym. Z jednej strony stanowił owoc pracy wielu pokoleń pragmatycznych użytkowników, którzy poszukiwali najlepszych sposobów uczynienia z niego jak najdoskonalszej broni. Z drugiej, w obrębie całej cywilizacji łacińskiej, miał moc przywoływania różnego rodzaju sacrum: reprezentował władzę doczesną i duchową, etos rycerski, czystość i prawość, sprawiedliwość i karę, ideę obrony wiary oraz status wolnego człowieka. Był więc zarazem użytecznym narzędziem i potężnym symbolem.

W Zielonej znaleziono także rzymską monetę, co świadczy o istnieniu szlaku handlowego biegnącego przez Zawkrze - odnogi słynnego szlaku bursztynowego prowadzącego z południa Europy po bursztyn na Półwysep Sambijski. Skarb rzymskich monet odnaleziono także w Mławie.


Miecz z  XV wieku, znaleziony w Zielonej kilkanaście metrów od naszej biblioteki

Ten miecz znaleziono w okolicach Żuromina i jest w dużo gorszym stanie, niż miecz z Zielonej.

Mapa z odgałęzieniem szlaku bursztynowego przez Zawkrze, Zielona jest oznaczona, jako miejsce, gdzie znaleziono monety rzymskie.



Brak komentarzy: