Archiwum bloga

czwartek, 12 grudnia 2013

"Zaakceptuj siebie"- zajęcia z klasą II Gimnazjum w Zielonej

Jak współczesna młodzież radzi sobie z problemami?
W jaki sposób próbuje od nich uciec?
Co nastolatkowie sądzą na temat uzależnień?
Czy aprobują i lubią siebie?

To pytania, na które próbowaliśmy sobie dziś odpowiedzieć.

"Zaakceptuj siebie, czyli o problemach współczesnej młodzieży"- to temat zajęć  autorstwa Iwony Kusak (PRB), które przeprowadziłyśmy dziś w naszej bibliotece. Uczestnikami zajęć była klasa II Gimnazjum w Zielonej wraz z towarzyszącą im wychowawczynią panią Barbarą Jasińską.

Zajęcia miały na celu:

- rozwijanie samoświadomości
- rozwijanie aktywności twórczej i kreatywności
- zwiększenie u młodzieży poczucia własnej wartości
- zdobycie wiedzy o przyczynach uzależnień
- budowanie dojrzałych postaw społecznych

Ponieważ interesuje nas, jaki wpływ może mieć data urodzenia na osobowość człowieka( i czy takowy w ogóle ma) rozpoczęłyśmy to spotkanie od obliczania liczby karmicznej każdego uczestnika. Celem było wyłonienie numerologicznych liderów grupy. Choć była to głównie zabawa, później okazało się, że osoby te doskonale radziły sobie podczas pracy w grupach.


Następnie przystąpiono do właściwych zajęć, podczas, których każdy z gimnazjalistów podchodził do lustra i patrzył kilka sekund w swoje odbicie. Później wszyscy odnotowali anonimowo swoje myśli, jakie wtedy im towarzyszyły. Okazało się, że  były one bardzo samokrytyczne i głównie dotyczyły odchudzania( dziewczęta) oraz powiększenia bicepsów(chłopcy). Młodzież próbowała także odpowiedzieć na pytanie, czy współcześni nastolatkowie nie są wobec siebie zbyt krytyczni.
Kolejne ćwiczenie polegało na tym, iż klasa podzielona na 4 grupy otrzymuje 4 plecaki swoich fikcyjnych rówieśników, bada zawartość plecaków, jednocześnie próbując sobie uzmysłowić, jaką osobą jest jego właściciel. 

I grupa otrzymała zgniecione puszki po piwie
II grupa - biały proszek w foliowej torebeczce i łyżkę
III grupa- Płytę CD z gra komputerową i słuchawki
IV grupa - tabletki na przeczyszczenie i dekalog anorektyczki

Po kilku minutach każda z grup miała za zadanie opowiedzieć, kim był właściciel plecaka, jakimi wartościami kierował się w życiu i dlaczego uciekał od życia brnąc w określone uzależnienie.








Wśród uczniów II klasy gimnazjum najlepsze wrażenie zrobili na nas chłopcy. Lepiej poradzili sobie z ćwiczeniami, byli bardziej otwarci , rozmowni i ciekawi zadań, niż dziewczęta. Być może, dlatego,iż dziewcząt było mniej - niknęły one w grupie.







Brak komentarzy: