Archiwum bloga

czwartek, 25 września 2014

Klub Seniora w Zielonej - "Zielenianki"

 Tańczą i śpiewają nie tylko ludowe pieśni i piosenki, ale nawet rapują ! Jeśli ktoś nie widział rapujących seniorek, to zachęcam, bo szybko tego nie zapomnimy.
 Przesunięte na bok czapki z daszkiem, zawadiackie miny i taneczne ruchy profesjonalnych raperek są dopełnieniem śpiewu.

 "Zielenianki" z Zielonej to niezwykle zgrany zespół 18  pań, z którymi współpracuje nasza biblioteka. "Szefuje" im pani Jola Lipińska - animatorka kultury. Są uśmiechnięte, pełne pasji i znalazły swój sposób życie.

Nasza współpraca rozpoczęła się od projektu "Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu", kiedy postanowiłam razem z młodzieżą gimnazjalną uwiecznić to, co robi zespół pań w albumie-przewodniku na temat ciekawych miejsc i ludzi w naszej wiosce.
Już ta pierwsza wizyta utwierdziła nas w przekonaniu, że było warto!

Kolejne wizyty u "Zielenianek" przynieść mogły tylko nowe niespodzianki. Seniorki świetnie gotują. Tym razem  przyłapałam   je na robieniu knedli. Danie wyszło pysznie.

               Przepis na zieleńskie knedle ze śliwkami                               

4 kg gotowanych, przeciśniętych przez praskę ziemniaków,
2 kg mąki,
4 jajka,
sól do smaku,
śliwki pozbawione pestek, za to każda z łyżeczką cukru w środku,
dużo bitej śmietany,

Z ziemniaków, mąki i jajek wyrabiamy miękkie,  ciasto, nadziewamy je śliwkami, następnie gotujemy i ozdobione pyszną, bitą śmietaną podajemy do stołu. 
Kto się skusi?




















czwartek, 18 września 2014

"Listy" Narcyzy Żmichowskiej - "Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu"


W ostatnim czasie nasza biblioteka otrzymała dwa tomy "Listów" Narcyzy Żmichowskiej. Nadesłał je pan Juliusz Madaliński, miłośnik historii naszej miejscowości i autor "Genealogii rodziny Zalewskich oraz spokrewnionych rodzin Kisielnickich i Żmichowskich", którą również dysponuje biblioteka.
Narcyza Żmichowska była bliską przyjaciółką Anny Kisielnickiej, żony właściciela dóbr w Zielonej i pałacu w Zielonej w XIX wieku i często tu bywała. Pisarka była uważana za jedną z prekursorek feminizmu w Polsce. Jej listy pisane m. in. do Anny Kisielnickiej stanowią cenną i jedyną  lekturę na mówiącą o codziennym życiu Kisielnickich z ówczesnej Zielonej.
Ten dar znakomicie się wpisuje w projekt pt."Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu", podczas którego staramy się odkryć historię miejscowości, gromadzić fotografie, dokumenty i inne pamiątki mówiące o dawnych jej mieszkańcach.
Bardzo dziękuję panu Juliuszowi za ten piękny i niespodziewany gest w naszym kierunku. Ponieważ jednak jest on potomkiem rodziny Kisielnickich z Zielonej, jest to też jakby dalszy ciąg obecności jego przodków w naszych stronach.



Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Spotkanie z poetką i pisarką regionalną - projekt pt. "Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu"


" Gdy zakosztujesz już niemocy
staniesz się
rozmytą literą,
ciszą
przywołaj wspomnieniem
odgłos dzwonu z kościelnej wieży (...)

Obrazki wiejskie

17 września w środę odbyło się spotkanie z panią Teresa Dwórznik-Romańską pisarką i poetką regionalną, która gościła w naszej bibliotece już drugi raz. 
Tematem spotkania były zabawy i rozrywka dzieci i młodzieży w dawnych latach, jakże różniąca się od tych współczesnych.
Autorka czytała młodzieży fragmenty swojej książki wydanej w 2012 roku pt." Tam , gdzie Wel drąży wąwozy i Wkra nawadnia łąki. Obrazki wiejskie" klasie 1 Gimnazjum w Zielonej. Opowiadanie pisane jest gwarą ludową z pogranicza Mazowsza i Mazur.
Na zakończenie pani Dwórznik-Romańska przeczytała obecnym kilka swoich wierszy z tomiku poezji pt. "A kiedy". Wiersze te mówią o przemijaniu i o prawdziwych wartościach w życiu człowieka,które tak łatwo zagubić w natłoku spraw codziennych.
Poetka często poprzez wiersze zadaje ludziom pytania: 

"Czy warto?

Wpleceni
w supeł istnienia
próbujemy
rozsupłać świat
rozwiązać zadanie
które wówczas
przestanie nim  być
a my
wypadając z gniazda
uczepimy się jeszcze
napiętej gładkiej liny
- na chwilę"

Pani Teresa Dwórznik-Romańska jest laureatką III nagrody w konkursie im. Jana Pocka zorganizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie za pracę "Pogrzeb", w 2012 roku otrzymała również wyróżnienie za pracę "Rajby-Swaty".
Opublikowała trzy zbiorki wierszy pt.  "A kiedy..","Supełki", "W codzienności".
Spotkanie organizowała Filia biblioteczna w Zielonej w ramach konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka".








Fotografia z innego spotkania w bibliotece




Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

wtorek, 9 września 2014

Konkurs fotograficzny

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z terenu Zielonej
                              

.Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka w Kuczborku-Osadzie – Filia w Zielonej w ramach projektu „Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu”  w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka”, który jest organizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach programu Rozwoju Bibliotek.

Zasady konkursu:
-.Konkurs kierowany jest do dzieci i młodzieży z Zielonej, którzy interesują się fotografią i chcieliby, aby ich prace zostały ocenione przez profesjonalnego fotografa.

-Każdy uczestnik powinien dostarczyć 2 fotografie w formie elektronicznej na adres renatapog@wp.pl, bądź też za pomocą bibliotecznego facebooka, albo doręczyć własnoręcznie do filii bibliotecznej w Zielonej na nośniku pamięci.

-Zdjęcia powinny przedstawiać  ludzi, architekturę, zwierzęta, przyrodę, interesujące miejsca z terenu naszej miejscowości

-Wszelkich informacji udzielamy pod nr tel. 23 657 90 06 lub w filii bibliotecznej

-Biblioteka ma prawo korzystać z konkursowych fotografii promując je na blogu bibliotecznym

-Prace należy dostarczyć do biblioteki do dnia 23 września 2014 roku.

Celem konkursu jest:

- rozbudzenie pasji fotografowania

-wyeksponowanie ciekawych  historycznie i pięknych miejsc na terenie naszej wsi

-utrwalenie w fotografii przyrody, ludzi, rzeczy lub zdarzeń związanych z Zieloną i w efekcie większe zespolenie z naszą Małą Ojczyzną.

-. Na najlepsze fotografie czekają interesujące nagrody i wyróżnienia, które będą wręczane w dniu zakończenia projektu „Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu” dnia 29 września 2014 r. w pomieszczeniu Filii bibliotecznej w Zielonej.

                                                                                                                                                         .                                                          

                                                                            

sobota, 6 września 2014

Dar od państwa Lucjana i Barbary Lorkowskich dla biblioteki w Zielonej

Nasza biblioteka w związku z projektem pt."Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu" prosiła o dzielenie się starymi fotografiami i dokumentami związanymi z Zieloną i okolicami. Na nasz apel odpowiedziało kilka osób m.in.  p. Juliusz Madaliński, Maria Trzaskowska, Zenon Purzycki, Beata Gadzińska, Jerzy Milewski, Karolina Przystup, p. Kościelska. i in.

Jednak ostatnio otrzymaliśmy niezwykłą przesyłkę zawierająca dwa obrazy autorstwa pani Barbary Lorkowskiej tematycznie związane z Zieloną i okolicami. Nadesłał je pan Lucjan Lorkowski ze Szczecina, który jest dawnym mieszkańcem Zielonej. Pan Lucjan jest pasjonatem historii naszych okolic i poprzez współpracę z nami uczestniczy w życiu biblioteki.

Pierwszy z nadesłanych obrazów nosi tytuł "Żniwa".  Pan Lucjan tak pisze  o nim w załączniku: " Stawianie kopek(sztyg) ze snopków żyta, ściętego kosą i pozbieranego sierpem w 1980 r.na polu Wacława Lorkowskiego w Zielonej.
Teraz to już historia , a jeszcze 35 lat temu, przy pracach żniwnych pracowała cała społeczność wiejska łącznie z dziećmi.Owocem ciężkiej pracy żniwiarzy był chleb nasz powszedni, w Polsce ogromnie szanowany.
Nasz wielki poeta Cyprian Kamil Norwid, będąc na obczyźnie, tak pisał w 1854 roku do swoich przyjaciół w Polsce:
"Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba...tęskno mi Panie..."
Powyższy obraz o udokumentowanej treści namalowała olejnicą na płótnie w 2011 roku B.Lorkowska (żona Lucjana). Reprodukcję ww. obrazu, jako pamiątkę  z minionych lat ofiarowuję dla biblioteki publicznej w Zielonej."
                                                                      Lucjan i Barbara



Druga reprodukcja o tytule "Wóz do siana"namalowana w 2008 roku jest wzorowana na motywach malarstwa angielskiego John(a) Constable.Pan Lucjan podkreśla, iż pejzaż namalowany przez jego żonę jest podobny do pleneru z okolic  nieistniejącego już młyna w Brudnicach nad rzeką Wkrą.

Panie Lucjanie, bardzo dziękuję panu oraz żonie ( wiem, że czyta pan ten blog), za te piękne pejzaże, które będą od teraz zdobić ściany naszej biblioteki. Osoby o tylu pasjach , jak się już przekonałam potrafią wiele  dobrego bezinteresownie czynić  dla innych. Pani Barbara oprócz pasji malarskiej pisze także książkę kucharską dla najbliższych i interesuje się antykami, a pan Lucjan regularnie grywa w szachy.

Pasjonaci zawsze mają pozytywny wpływ  na otoczenie, zarażając je swoim hobby i wskazując wszystkim, iż można robić wiele pięknych, pożytecznych rzeczy, zamiast np. spędzać całe dnie oglądając telewizję lub skarżyć się na nudę.


Obrazy będą wisiały nieco inaczej,a  to tak na początek.
"Żniwa"

"Wóz do siana"



Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Studio fotograficzne - warsztaty fotograficzne - projekt pt. "Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu"

Projekt "Zielona i dziś w obiektywie aparatu", który uzyskał dotację w konkursie grantowym "Aktywna Biblioteka" - Program Rozwoju Bibliotek, zmierza niestety już do końca.
Kolejne warsztaty fotograficzne związane z projektem odbyły się w Studio Fotograficznym p. Sylwii Dąbrowskiej w Żurominie.

Na miejscu mogliśmy obejrzeć nowocześnie urządzone miejsce, zapoznać się z przeznaczeniem znajdujących się w nim "instrumentów"i nie tylko przyjrzeć się z bliska pracy fotografa, lecz także czynnie w niej uczestniczyć. 

Pani Sylwia podkreślała, jak ważny jest wystrój miejsca, w którym się pracuje i jak bardzo wpływa nie tylko na komfort klientów , lecz także na barwę i światło wykonywanych fotografii. Temperatura pomieszczenia z kolei ma wpływ na pracę z małymi dziećmi, które najlepiej czują się w cieple.
Nas zauroczyły turkusowe firany i ciepła biel ścian w studio.
Przekonaliśmy się, jak wiele zdjęć trzeba wykonać, najróżniejszych ujęć, aby wybrać jedno, lub kilka najlepszych, z których każdy będzie zadowolony.

Padło też najważniejsze pytanie zadane naszej grupie : 
- Czy połknęliście bakcyla fotografowania?
Myślę, że z czasem przekonamy się o tym.  

Tymczasem zapraszamy dzieci i młodzież z Zielonej do uczestnictwa w konkursie fotograficznym "Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu".
Fotografujemy ciekawe miejsca, osoby i wszystko inne, co jest związane z naszą miejscowością, jej przeszłością i dniem teraźniejszym. Wszystko to po to, by lepiej poznać swoją Małą Ojczyznę, jej przeszłość i rozwinąć w sobie pasję fotografowania.

Do filii biblioteczne w Zielonej prosimy dostarczyć 2 fotografie w formie elektronicznej na adres renatapog@wp.pl , lub za pomocą facebooka bibliotecznego. Dla autorów najlepszych prac przewidziano ciekawe nagrody.

Termin oddawnia prac trwa do 24 września 2014 roku. Wszelkich informacji możemy się dowiedzieć w filii bibliotecznej w Zielonej pod nr tel. 23 657 90 06. Serdecznie zapraszamy.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu pt. Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu" w ramach konkursu grantowego "Aktywna biblioteka" prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce , w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.






Tutaj układa się niemowlę, by zdjęcie wyszło jak najlepiej, a dziecku było wygodnie.




Kto był najbardziej chętny do pracy, pozowania, fotografowania? Nie pytajcie, oczywiście Kasia!








Daria - bardzo aktywna i zdolna uczestniczka warsztatów.

Karolina także chętnie brała udział we wspólnej nauce.



Żaneta po chwili nieśmiałości pięknie pozowała.




Ola bez okularów wygląda inaczej i śmiało spogląda w obiektyw.

P. Beata pełna humoru i fantazji pozowała świetnie . Reszta fot. Beaty do obejrzenia w bibliotece:)

Kasia dobrze sobie radziła także z taaakim dużym aparatem.





Warsztaty organizowała Filia biblioteczna w Zielonej w ramach konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka".


Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

środa, 3 września 2014

Kościół w Zielonej - warsztaty fotograficzne - projekt pt. "Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu"

Wczoraj 2 września odbyły się siódme z kolei warsztaty fotograficzne organizowane w ramach projektu grantowego pt."Zielona wczoraj i dziś w obiektywie aparatu".
Projekt ten jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Tym razem warsztaty fotograficzne odbyły się w kościele w Zielonej i na terenie przykościelnym, gdzie fotografowaliśmy piękne, stare nagrobki dawnych kapłanów, oraz  pomnik byłych właścicieli pałacu w Zielonej - Kisielnickich.
Kościół w Zielonej w obecnym stanie powstał w 1908 roku dzięki działaniom księdza Burawskiego.
Więcej na  temat kościoła znajduje się w tym miejscu :http://bibliotekazielona2.blogspot.com/2012/12/koscio-w-zielonej-historia.html
Oto kilka fotografii z naszego warsztatowego spotkania:

Warsztaty zorganizowała Filia Biblioteczna w Zielonej w ramach konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka".


















Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.